Pompy Ciepła

Pompa Ciepła

Pompa Ciepła to urządzenie do ogrzewania i chłodzenia domu oraz wytwarzania ciepłej wody.

Jest to system zaliczany do produktów ekologicznych OZE ponieważ znaczną część energii pobiera z gruntu lub powietrza ogrzanego przez słońce.

Zasada działania jest taka sama jak lodówki tylko w odwróconym obiegu.

Rodzaje Pomp Ciepła

Obecnie w Polsce są popularne dwa rodzaje pomp.

1. Pompa ciepła powietrzna

Pompa powietrzna, pobiera energię z powietrza. Jest łatwa w instalacji, stosunkowo tańsza od zamienników. Najnowocześniejsze pompy (np. Aermec BHP) pracują skutecznie do około -15 0C. Dla niższych temperatur działają normalnie i zapewniają komfort ale wykorzystują wbudowaną grzałkę elektryczną. Liczba dni i godzin z niskimi temperaturami jest z roku na rok coraz mniejsza. 

Dla Warszawy w 2020 r nie było ani jednej godziny z temperaturą poniżej -10 0C a temperatura poniżej -5 0C była przez 8 godzin, temperatura minimalna -7,12 0C. W 2019 r poniżej -10 0C były 3h. i poniżej -5 0C ok 30h a temperatura minimalna to -11,68 0C. Może te fakty są przyczyną rosnącej popularności powietrznych pomp ciepła?

Źródło danych LAB-EL www.meteo.waw.pl

2. Pompa Ciepła Gruntowa

Pompa gruntowa to stabilne urządzenie dające ciepło w każdych warunkach. Wymaga odwiertów, ale technologia dostępna w Polsce pozwala na wiercenie nie demolujące ogrodu. Jest to produkt droższy w zakupie od pomp powietrznych ale wydajności eko są duże. Są to obecnie produkty bardzo rozwinięte technologicznie gdzie dużą uwagę przykłada się do niezawodności.

Co możemy zyskać instalując pompę ciepła?

Zobaczmy to na przykładzie.

Pompa Thermia Atlas lub Calibra (dla mniejszych mocy).

Do przykładu weźmy dom z naszej realizacji, powierzchnia ok 150 m2.

Ze świadectwa energetycznego domu (i wieloletniego doświadczenia) wynika że ten dom ogrzeje pompa Thermia Calibra o mocy 7 kW.

Dla standardowych założeń (4 osoby, ciepło 22 0C, dobrze zaizolowany budynek) pompa powinna pracować z wydajnością SCOP 4,61. Oznacza to że na działanie pompy wydamy ponad czterokrotnie mniej niż byśmy zapłacili za ogrzewanie elektryczne. Jeśli dodamy, że obecne pompy mają wiele regulacji oszczędzających energię to możemy zyskać ponad pięciokrotnie. Tryby wakacyjne, krzywe grzewcze dostosowane do upodobań, regulacje dobowe, sterowanie na odległość daje bardzo duże oszczędności. Jako autoryzowany instalator pomp Thermia i Aermec BHP pomagamy w wykonaniu ekonomicznych nastaw i obejmujemy opieką naszych klientów.

Pompy ciepła są traktowane jako ekologiczne, niskoemisyjne źródło ciepła. Instalacja tych pomp jest wspierana w różnych programach rządowych. Zawsze warto sprawdzić w swojej gminie czy nie ma lokalnego programu wsparcia. Bardzo ciekawy program funkcjonuje w paru większych miastach np. w Warszawie gdzie smog jest dokuczliwy, jest program „Wymień Kopciucha”. Sprzedawane przez nas pompy są na rządowej liście zielonych urządzeń zakwalifikowanych do programów dotacyjnych. Pomagamy naszym klientom przejść przez zawiłości programów dotacyjnych.

Pompa ciepła to inwestycja długoterminowa

Warto zainwestować w dobrą jakość